innovation & collaboration | Empowering Leadership | Community Impact | Meaningful Member Service | Dedication to Self-Improvement | Inspiration to Others

The Saskatchewan Young Leaders Excellence Award has been designed to recognize, share, and celebrate young leaders within our Saskatchewan Credit Union system & its partners. The goal is to bring likeminded people together, increase collaboration opportunities, and motivate each other to grow and bring awareness to the young talent in our province.

We have combined all our awards into one category: Excellence.

You can nominate yourself or someone else who excels in Innovation & Collaboration, Empowering Leadership, Community Impact, Meaningful Member Service, Dedication to Self-Improvement, Inspiration to Others, or just by inspiring others, however that may look.

Need some nomination inspiration?

Check out some of our previous winning award nominations!

Previous Nominations

Excellence Award:

Abby Rutko – winner!

Darcy Griffith – winner!

Jesse Stewart

Ameera Alindogan

Sally Wall – winner!

Trina Steinkey

Erica Yasieniuk

Shane Menzies

Natasha Toews

Konner Samson

Emma Dewaal

Melissa Bright

Kaley Reynolds

Member Impact

Jordan Lemire
Christian Dela Cruz- Winner
Erin Chmiel
Nicholas Hutchinson
Chris McRae
Chelsea Brock

Community Involvement

Tanisha McKinnon – Winner

Innovation & Collaboration

Melissa Bright
Kendall Debruyn – Winner

Leadership Impact

Jesse Stewart
Kristin Prefontaine
Avery Jorgenson
Janet Albers
Shalayna Fleury
Erin Chmiel- Winner
Alfaf Maknoija
Melissa Bright

Leadership

Jana Harms
Janet Albers
Lindsay Korney
Leanne Arden
Kathy Irwin – Winner
Charity Armstrong
Emily Meyer
Kyle Bryden

Community Involvement

Julie Beleshinski
Brenna Scott
Michelle Ehmann – Winner

Innovation & Collaboration

Rachel Gianoli
Keely Nelson
Samantha Fisher- Winner
Tamara Sayer

Member Impact

Sarah Heit
Brandi Mastel
Kody Orr – Winner
Brad Torry
Chantel Buffalo

Perseverance

Keenan Davreux
Amanda Thompson – Winner

Leadership

Kelly Hood
Maryna Moskalenko
Pamela Anderson – Winner
Rachel Gianoli
Travis Leonard

Community Involvement

Cody Podhordeski
Michael Davison – Winner
Nicole Haynes

Innovation & Collaboration

Charles Siman
Josh Noble
Maryna Moskalenko – Winner

Member Impact

Brittney Delanoy
Darby Fraser – Winner
Megan Schweitzer

Perseverance

Brittany Halkyard
Courtney Cameron
Nicole Kwasnicki
Tahnee Smerchynski  – Winner

Leadership

Naomi Seaborg – Winner
Ashley Betker
Ally Pilkey
Jenna Wall
Brenna Scott
Taylor Kaufmann
Dajana Benic

Community Involvement

Alex Roettger – Winner
Brittany Halkyard
Malina Combres
Meagan Sparks
Cody Podhordeski

Innovation & Collaboration

Kali Gillanders
Jordan McFarlen – Winner
Brittany Halkyard
Victoria Lajeunesse

Member Impact

Joel Graham – Winner
Jodi Arling
Shayla Riche